معرفي پاسارگاد

معرفي شهرستان پاسارگاد

شهرستان پاسارگاد در شمال استان فارس و در جنوب غربی ایران واقع شده است. داراي مختصات جغرافيايي تا عرض شمالي و تا طول شرقي بوده و مركز آن، سعادت شهر مي باشد. دارای وسعتی نزدیک به 1673 کیلومتر مربع و دارای موقعیت کوهستانی می باشد. میانگین ارتفاع شهرستان از سطح آبهاي آزاد حدود 1780 متر است. اين شهرستان از شمال به شهرستان خرمبيد و آباده از غرب به شهرستان اقليد و مرودشت- از جنوب به شهرستان مرودشت و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود مي باشد.

اين شهرستان متشكل از دو بخش مركزي و پاسارگادمي باشد. سعادت شهر به عنوان مركز شهرستان در كنار دو دهستان كمين و سرپنيران بخش مركزي را تشكيل مي دهد. در این بخش 33 روستا وجود دارد.

بخش پاسارگاد به مركزيت روستاي مادر سليمان در فاصله 21 كيلومتري شمال سعادت شهر قرار دارد. روستاهاي كردشول، مبارك آباد، ابوالوردي و دهنو از توابع اين بخش مي باشند كه هر ساله به جهت وجود آثار باستاني در اين منطقه بازديد كنندگان فراواني را به سوي خود جذب مي نمايند.

وجه تسمیه پاسارگاد

نزديك به دويست سال از اثبات مشهد مادر سليمان به عنوان آرامگاه كورش و دشت مرغاب به عنوان پاسارگاد قديم مي گذرد و در اين مدت نيز درباره صورت و معني «پاسارگاد» سخنان بسياري عنوان شده است. نخستين كسي كه اظهار نظر كرده است هرودوت مي باشد او می گويد كه«پاسارگادي» نام مهمترين طايفه و عشيره پارسيان بوده است و هخامنشيان از اين طايفه برخواسته اند.

نخستين كسي كه نام پايتخت كورش را ياد كرده، كتزياس پزشك يوناني داريوش دوم و اردشير دوم هخامنشي است كه در ايران مي زيست و لابد به اين نام آشنايي كامل داشته است. وي نوشته است كه كورش در «نزديك پاسارگاد» بر آخرين پادشاه ماد پيروزي يافت.

پس از او آريستبولوس، از ياران اسكندر مقدوني، مي گويد كه اين سردار «گنج پاسرگاد» را تاراج كرد. استرابو جغرافيدان و مورخ سده اول ميلادي و همچنين نيكلائوس دمشقي و پليانوس از پاسارگاد نام برده اند، پليني مي گويد:رودخانه اي است به نام سيتپ گانوس كه اگر بر آن هفت روز كشتي برانند به شهر پاسارگاد مي رسند. پلوتارخوس، كنتوس، كوريتوس و استفانوس بيزانسي كه در سده يازده و دوازده ميلادي مي زيسته از پاسارگاد نام برده اند. چنانچه مي بينيم يك دسته از روايات باستاني نام شهر را «پاسارگاد» دانسته و دسته ديگر آن را با «پارس، پرس» ارتباط داده اند تا جایي كه به عنوان نمونه ويليام اوزلي كه در 1810 تا 1812 به همراه نماينده بريتانيا در ايران بود در سفر نامه خود تخت جمشيد و پاسارگاد را يكي مي داند و مي گويد كلمه «پرسه پليس» را به نادرست ياد كرده اند و آن «پارسه گرد» بوده یعنی «نشیمنگاه پارسیان».

در بررسي نوشته هاي صاحب نظران به طور كلي مي توان اين گونه نتيجه گرفت كه:نام اصلي شهر پاسارگاد چيزي شبيه «پُسُر گَد» بوده و رابطه اي ميان اين نام و«پارس» نيست. نام پاسارگاد از اسم قبيله شاهي پارسيان يعني قبيله «پاسارگاد» گرفته شده كه «گران گرزان» (پُسُر يا پُزَر يا پُچُرُ به معني گران و سنگين و گَرُ يا گدا به معني گرز مي باشد) معني مي داده است. و نيز نوشته اند كه پاسارگاد در اصل پس از كادرش يعني پشت كوه اركادر بوده است. كوه اركادر را داريوش كبير ضمن نبشته هاي ميخي خود در بيستون ( بند 11 از ستون اول ) ذكر كرده است.

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مهندس مهدی برومندی می باشد. طراحی سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات عصر پویا