برومندی: شیراز و مرودشت با احتمال بروز بحران در آب آشامیدنی مواجه هستند

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد معتقد است که تداوم شرایط کنونی در استان فارس، قطعا تامین آب شرب شهرهای شیراز و مرودشت خصوصا در تابستان سال آینده و سال‌های بعد را با مخاطره جدی مواجه خواهد کرد.
نسخه چاپی  ١٣٩٥/٠٨/٢٢ -  ٨:١٦

محمدمهدی برومندی عصر پنجشنبه در جلسه ستاد احیاء تالاب‌های استان فارس، گفت: بحران خشکسالی و بی‌آبی در کشوری خشک و خصوصا استان فارس مهمترین بحران محسوب می‌شود و بحث از تالاب بختگان عبور کرده است.

او اضافه کرد: بی‌توجهی به مسائل زیست محیطی و توسعه پایدار، فارس را با مشکلی جدی مواجه کرده و خشکیدگی بختگان و سایر تالاب‌ها در این استان، زمینه شدت گرفتن تاثیرات خشکسالی بر استان شده است به‌طوری که شرایط برای بارندگی فراهم نیست.

برومندی توسعه اراضی کشاورزی در سال‌های گذشته را یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر تداوم خشکسالی و خشکیدگی تالاب‌ها در فارس دانست و گفت: توسعه شبکه‌های آب از سد درودزن و مصوبات غیرکارشناسی بر این مصیبت افزوده است.

او اتخاذ تصمیمات سیاسی و غیرکارشناسی عامل بروز مشکل برای سدهای درودزن و ملاصدرا است، گفت: باید به دنبال رسیدن به یک فهم و تصمیم مشترک برای نجات بختگان و نجات شهرهای شیراز و مرودشت و صنایع این منطقه از بحران بی‌آبی باشیم.

برومندی با بیان اینکه نجات بختگان نیازمند آب است،‌ گفت: آب داریم اما نیازمند مدیریت صحیح آن هستیم،‌ امروز بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب در مرز فارس و کهگیلویه و بویر احمد وجود دارد که به راحتی از دست می‌رود و می‌توان با احداث یک کانال آن را به دریاچه سد درودزن منتقل کرد.

او راهکار دوم را اجرای طرح نکاشت در محدوده سد درودزن تا خرامه و بالادست آن اعلام و اضافه کرد: طرح نکاشت را می‌توان برای چند سال اجرایی کرد و آب مورد استفاده در کشاورزی را به بختگان انتقال داد. اجرای این طرح سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد.

نماینده مردم خرامه در مجلس نیز با تاکید بر لزوم سپردن طرح‌های مطالعاتی در حوزه آب به دانشگاه‌ها، گفت: متخصصان دانشگاهی سیاسی نیستند و مسائل غیر علمی و سیاسی در تصمیمات آنان جایگاهی ندارد.

داریوش اسماعیلی با بیان اینکه نجات بختگان در قدم اول اراده می‌خواهد، گفت: این اراده در ارکان مختلف وجود دارد و بعد از آن باید طرح‌های مطالعاتی نهایی شود که به‌حمدالله پایان بهمن انجام خواهد شد.

اسماعیلی هم اجرای طرح نکاشت را اقدامی موثر برای احیاء بختگان و حل بخشی از مشکلات کم‌آّبی استان فارس دانست و گفت: حل مشکلات تالاب‌ها نیازمند آب است، اگر آبی‌وجود نداشته باشد، برگزاری جلسه و انجام مطالعه و دیگر اقدامات اثری نخواهد داشت.


منبع : ایسنا
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مهندس مهدی برومندی می باشد. طراحی سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات عصر پویا