رییس مجلس در دیدار با نخست وزیر بلغارستان: ایران می تواند امنیت پایدار برای حوزه انرژی اروپا تأمین کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران می تواند امنیت پایدار برای حوزه انرژی اروپا تأمین کند، گفت: این مسئله لوازم و شرایطی دارد که باید از سوی اروپا مورد توجه قرار گیرد.
نسخه چاپی  ١٣٩٥/٠٤/٢٢ -  ١٩:١٥

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 22 تیر ماه) با بویکو بوریسف نخست وزیر بلغارستان دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار با اشاره به سابقه طولانی در روابط میان ایران و بلغارستان گفت: سفر هیأت بلغارستان به ایران می تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد و امروز زمان خوبی برای تقویت مناسبات است.

رئیس قوه مقننه افزود: در ایران به طور سنتی تجارت با اتحادیه اروپا عمیق بوده و تجار ایرانی علاقمند به تعامل با اکثر کشورها هستند و ما نیز این مسئله را توصیه می کنیم البته در شرایط کنونی مانع و مشکلی بر سر راه وجود دارد و آن این است که روابط بانکی با اروپا هنوز شکل مستقر به خود نگرفته است.

دکتر لاریجانی افزود: به نظر می رسد که موانع گسترش روابط با ایران باید در درون اتحادیه اروپا بررسی شود و اروپایی ها باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ایران می تواند امنیت پایدار برای حوزه انرژی اروپا تأمین کند، گفت: این مسئله لوازم و شرایطی دارد که باید از سوی اروپا مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی در بحث برجام نیز هنوز بازخورد خوبی از عملکرد طرف مقابل در اجرای توافق به دست ما نرسیده است.

وضعیت منطقه از لحاظ حضور گروه های تروریستی بحرانی است

دکتر لاریجانی وضعیت منطقه از نظر حضور گروه های تروریستی را بحرانی خواند و گفت: امروز منطقه و حتی اروپا درگیر این موضوع هستند .

وی با بیان اینکه مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری های بین المللی است، یادآور شد: تروریسم یک مسئله ساده و تاکتیکی نیست و نمی توان آن را با چند بمباران هوایی حل کرد.

روابط تجاری و بانکی ایران و بلغارستان می تواند مدلی خوبی برای همکاری های میان ایران با اتحادیه اروپا باشد

رئیس قوه مقننه با اشاره به نقش روابط تجاری و بانکی ایران و بلغارستان در گسترش روابط جمهوری اسلامی با اروپا تصریح کرد: این روابط می تواند مدلی خوبی برای همکاری های میان ایران با اتحادیه اروپا باشد.

 در این دیدار همچنین بویکو بوریسف نخست وزیر بلغارستان با اشاره به رویکرد کنونی اروپا برای روابط تجاری با ایران و موانع موجود در این حوزه گفت: اروپا وضعیت موجود و رویکرد خود را با اقدامات آمریکا توجیه می کند و آمریکا نیز همین سیاست را دارد حال در این شرایط وجود کشوری مانند بلغارستان می تواند نقش موثری در گسترش روابط ایران و اروپا داشته باشد.

وی ادامه داد: به نظر من هر چه سریعتر باید یک هیأت بانکی از سوی ایران به بلغارستان اعزام شود تا موانع موجود تجاری شناسایی و برای رفع آنها تلاش شود البته رفع موانع تجاری در این حوزه نیازمند گذر زمان است از این رو با اراده و کار بیشتر می توان بر آن غلبه کرد.

بوریسف بحران تروریسم را یک مسئله مهم جهانی دانست و افزود: متأسفانه در کشورهای اروپایی میان تروریسم و اسلام دید یکسانی وجود دارد البته در بلغارستان مسلمانان زیادی در دولت و کشور کار و فعالیت می کنند.

وی گفت: به طور حتم هیچ مذهبی از اقدامات گروه های تروریستی حمایت نمی کند اما برخی کشورهای بزرگ از تروریست ها حمایت و پشتیبانی می کنند.

نخست وزیر بلغارستان با اشاره به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تصریح کرد: این موضوع این کشور را به دو قسمت تقسیم کرد و فرو ریختن ارزش پوند ملت انگلیس را 10 درصد فقیرتر کرده است البته خروج انگلیس از اتحادیه اروپا 2 تا 3 سال طول می کشد./

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مهندس مهدی برومندی می باشد. طراحی سایت توسط شرکت فناوری اطلاعات عصر پویا